Orient Express w Lubaszowej!

orient expressDzień 14 lipca 2008 na długo zapadnie w pamięci mieszkańców Lubaszowej. W tym dniu przez naszą miejscowość przejeżdżał – już po raz drugi – sławny pociąg Orient Express, a dokładnie Venice-Simplon Orient Express.
Tłumnie zgromadzeni mieszkańcy z niecierpliwością oczekiwali na przejazd najbardziej luksusowego pociągu pasażerskiego. Nikt się jednak nie spodziewał, że przejazd pociągu będzie tak ekspresowy. Ekskluzywne wagony przemknęły przez peron w Lubaszowej z zawrotna prędkością, pozostawiając po sobie tylko obłoki kurzu.

Orient Express – nazwa najbardziej luksusowego pociągu pasażerskiego, który często nazywany był Titanic na szynach i kursował pod szyldem międzynarodowej spółki Compagne Internationale des Wagons-Lits. Pomysłodawcą i założycielem był Belg Georges Nagelmackers. Trasa o długości 2880 km wiodła z Paryża z dworca wschodniego do Konstantynopola (dzisiejszy Stambuł). Pierwszy skład zainicjował kursowanie w 1883. Był to jedyny środek transportu łączący dwa krańce Europy – wschód i zachód, uosobienie komfortu i bogactwa. Luksusowe wagony sypialne i wagony restauracyjne słynące ze swej kuchni sprawiły, że pociągiem podróżowały osoby szlacheckiego pochodzenia, dyplomaci i ludzie biznesu.

Na trasie z Paryża do Stambułu przez Strasburg, Monachium, Wiedeń, Budapeszt, Bukareszt i Warnę pociąg kursował w latach 1883-1914, 1919-1939 oraz 1945-1977, do Aten – 1962.

Pierwszy Orient Express
Pierwsza podróż pociągu Orient Express zainicjowana została 4 października 1883, na trasie z Paryża do Giurgiu w Rumunii przez Monachium i Wiedeń. W Giurgiu, pasażerowie zmuszeni byli przesiąść się na prom przez Dunaj i w Ruse w Bułgarii przesiąść się do mniej luksusowego pociągu udającego się przez Warnę do Konstantynopola. W 1885 r. Orient Express kursował na trasie do Stambułu przez Wiedeń, Belgrad, Nisz i Płowdiw.
W 1889 roku całą 67-godzinną podróż można było odbyć bezpośrednio. Orient Express ruszał z Paryża do Budapesztu, przez Belgrad, Bukareszt i Konstancję nad Morzem Czarnym do Stambułu. Pociąg rozwijał (jak na te czasy) zawrotną szybkość 80 km/h.

Orient Express dzisiaj
W 1982 milioner James Sherwood założył prywatną spółka Venice-Simplon Orient Express, która odkupiła od państwowych przewoźników oryginalne wagony Wagon-Lits z lat 20. i 30. XX wieku, skompletowała wszystkie 35 wagonów i podjęła się ich renowacji i restauracji, tak aby przywrócić im dawną świetność. Wyposażenie i wykończenie wagonów było wzorowane na wystroju, jaki Wagons-Lits miał w roku 1903. Rekonstrukcją 9 wagonów Pullmana zajęli się angielscy rzemieślnicy z Carnforth (hr. Lancashire), a przeróbka wagonów sypialnych została powierzona niemieckiej firmie Bramer Wagonbau oraz warsztatom Wagons-Lits w Ostendzie.

25 maja 1982 roku nowy Orient Express ponownie wyruszył w podróż przez Europę na trasie Londyn – Wenecja. Bilet w ten dziewiczy kurs kosztował 1,200 £. Niestety z uwagi na brak zgody kolei francuskich SNCF na użytkowanie starej nazwy Orient Express zmieniono ją na Venice-Simplon Orient Express. Nowym Orient Expressem podróżowały m. in. takie sławy, jak John Travolta z rodziną, który specjalnie przyleciał swoim prywatnym samolotem do Wenecji czy Liza Minnelli.

Na chwilę obecną firma Venice-Simplon Orient Express uruchamia kilka różnych połączeń, np. Londyn – Rzym i tylko część z nich ograniczona jest do jednego kursu rocznie. Możliwa jest również przejażdżka prawie oryginalną trasą Orient Expressu z Paryża przez Budapeszt i Bukareszt do Stambułu.

Orient Express w kulturze

Orient Express stał się inspiracją dla 6 filmów fabularnych i 19 książek oraz seriali (m.in.):

* Kryminał Agaty Christie – Morderstwo w Orient Expressie
* Powieść Pociąg do Stambułu (Stamboul Train) Grahama Greene’a,
* Filmy gdzie powieść Agaty Christie – Morderstwo w Orient Expressie zaadaptowano na scenariusz
* Film z 2004 pt. W osiemdziesiąt dni dookoła świata,
* Film z serii James Bond – Pozdrowienia z Rosji,
* Serial TV Arsene Lupin – 8 odcinek trzeciej serii zatytułowany Venezia-SuperExpress.
* Gra PC The Last Express autorstwa Smoking Car Productions.

Linki:
Oficjalna strona Orient Expressu
Wagony od wewnątrz

Źródło informacji nt. Orient Expressu: Wikipedia


Skomentuj

  • Najlepsza małopolska strona internetowa w kategorii SOŁECTWO
  • Szkoła Podstawowa

  • LKS Biała Lubaszowa

  • Kategorie