Oferta turystyczna

Gmina Tuchów na mapach GIS-GPS (wrotamalopolski.pl)

Agroturystyka
Malownicze położenie Lubaszowej na północno-zachodnich stokach grzbietu Brzanki, sporo lasów, dogodna komunikacja stwarzają warunki przyjemnego wypoczynku w ciągu całego roku. Sprzyja to powstawaniu gospodarstw agroturystycznych.

Są obecnie trzy: Elżbiety i Jana Łempów, Barbary i Jacka Łazebów oraz Barbary i Jana Duszów. Oprócz zakwaterowania i domowego wyżywienia można skorzystać z placów zabaw dla dzieci, boiska, kortu tenisowego, rowerów, spacerów po leśnych dróżkach, a nawet wyjechać dalej w celu zwiedzenia regionu południowej Polski. Spędzisz tu miło czas spacerując po naszych lasach oraz ogrodach przy klasztorze o. Redemptorystów.

Zobacz fotografie Lubaszowskiej przyrody
Wiosna
http://www.wiktor.ch/nocturn/
„Pierwiosnki, szczawik zajęczy, przepięknie kwitnąca forsycja i mała rodzinka saren widziane okiem obiektywu to chyba najpiękniejszy prezent dla Fotografa!” – Ewka

Lato
http://www.wiktor.ch/the-last-day-of-summer/
„To są fantastyczne zdjęcia, te które zresztą najbardziej kocham. Natura nie musi się prezentować, wystarczy ją ująć poświęcając nieco łokcie i kolana.” – mag

Jesień
http://www.wiktor.ch/niesmiertelnik-zolty-pazdziernik/
„Żółknące liście, mgliste poranki, chłodne wieczory. Chyba nie ma piękniejszej pory roku!” – autor zdjęć

Zima
http://www.wiktor.ch/zima-jest-piekna-przez-pierwsze-30-minut/
„Najlepsze wycieczki to właśnie te zimowe, a mróz nawet duży tutaj nie przeszkadza:) Ale co bym nie mówił, nikogo nie przekonam;)” – Piotrek

Lubaszowa Lubaszowa Lubaszowa


Turystyka piesza
W naszej okolicy znajdują się następujące szlaki piesze:
1. Trzemeska Góra (403 m) – Las Tuchowski (380 m) – Tuchów (225 m)
Szlak niebieski: 8,5 km – 2 godz.
Ciekawe krajobrazowo przejście z okolic Trzemeskiej Góry poprzez kompleks Tuchowskiego Lasu do centrum Tuchowa. Przy szlaku cmentarze wojskowe nr 163 i 164 z I wojny światowej oraz klasztor i sanktuarium o.o. Redemptorystów.

2. Słona Góra (403 m) – Piotrkowice (280 m) – Łowczów (250 m)

Szlak niebieski: 4,0 km – 1 godz.
Najkrótszy wariant zejścia w dolinę Białej spod szczytu Słonej Góry. Malownicza polana stokowa Słonej Góry ze wspaniałą panoramą Pasma Brzanki. W Piotrkowicach neogotycki kościół Św. Michała Archanioła. W pobliskim Łowczówku cmentarz nr 171 z I wojny światowej – miejsce spoczynku polskich legionistów poległych w grudniu 1914 r.

3. Tuchów (225 m) – Kielanowice (240 m) – Bistuszowa Podlesie (380 m) – Brzanka (536 m)
Szlak niebieski: 8,6 km – 2.15 godz.

Ładna widokowo wycieczka z doliny Białej na wybitny szczyt Brzanki, wiodąca przez tereny Parku Krajobrazowego Pasma Brzanki. W Bistuszowej Podlesiu ośrodek jazdy konnej. Na wschód od szczytu schronisko turystyki kwalifikowanej – bacówka (obecnie ogólnodostępny obiekt prywatny). Okolice podszczytowe o wybitnych walorach krajobrazowych.

4. Brzanka (536 m) – Jodłówka Tuchowska (300 m) – Osiedle Granice (365 m)
Szlak niebieski: 4,5 km – 1.45 godz.

Trasa łącząca obszary Parku Krajobrazowego Pasma Brzanki i Ciężkowicko-Rożnowskiego Parku Krajobrazowego. Miejsca walk partyzanckich – 1 batalion 16 pp AK „Barbara”. Z wododziałowego grzbietu pomiędzy dolinami Rostówki i Rzepianki w okolicy Granic wspaniałe panoramy Beskidu Niskiego.

5. Siedliska (225 m) – Nosalowa (365 m) – dolina Rostówki (260 m) – Polana Morgi (453 m) – Brzanka (536 m)
Szlak żółty: 10,6 km – 3.15 godz.

Urozmaicone terenowo podejście z doliny Białej na Brzankę. Malownicza Polana Morgi. Na stoku Morgów (453 m) klasztor o.o. Redemptorystów. Rozległe panoramy podszczytowe na Beskid Niski, Beskid Wyspowy i Pogórze Rożnowskie.

6. Lubaszowa (235 m) – Polana Morgi (453 m)
Szlak czarny: 3,5 km – 0.50 godz.

Widokowy spacer do klasztoru o.o. Redemptorystów nieopodal szczytu Morgów (453 m). Obok klasztoru i kościoła, źródełko i alpinarium. Przy szlaku prywatna Izba Pamięci (p. St. Derusa) batalionu AK „Barbara”.


Trasy rowerowe
Trasa rowerowa nr 1 „Legionistów” kolor zielony

Długość: 20 km.

Tuchów Rynek – Łowczów – Buchcice – Łowczówek – Zagórze – Meszna Opacka – Tuchów.

Opis: Trasa o małym stopniu trudności w większości prowadzi drogami asfaltowymi o małym natężeniu ruchu. Trasa o relaksowo-refleksyjnym charakterze, z punktami widokowymi i licznymi cmentarzami z I wojny światowej.

Na trasie: 6 cmentarzy z I wojny światowej, cmentarz Legionistów miejsce bitwy pod Łowczówkiem 22 – 25 XII 1914 roku. Pomniki przyrody. Ośrodek jazdy konnej, przydrożne kapliczki, punkt gastronomiczny.

Trasa rowerowa nr 2 „Klasztorna” kolor niebieski

Długość: 16 km.
Tuchów Klasztor o. Redemptorystów – Wołowa – Bistuszowa – Burzyn – Kielanowice – Klasztor.

Opis: Trasa w większości prowadzi drogami gruntowymi, małe natężenie ruchu, na trasie liczne odcinki widokowe. Trasa o średnim stopniu trudności.

Na trasie: W zabytkowym kompleksie klasztornym, Sanktuarium Maryjne, muzea: etnograficzne, sanktuaryjne, misyjne, ruchoma szopka. Cmentarz z I wojny światowej. Ośrodek rehabilitacji hippicznej, zabytkowy dworek, węzły trasy rowerowej kierunek Ryglice. Fragmentami trasa prowadzi szlakiem pieszym 650-lecia Tuchowa.

Trasa rowerowa nr 3 „Krajobrazowa – pasma Brzanki”
kolor czerwony

Długość: 27 km.

Tuchów Rynek – Burzyn – Jodłówka Tuchowska – Lubaszowa – Siedliska – Burzyn.

Opis: Trasa prowadzi drogami asfaltowymi i gruntowymi (małe natężenie ruchu), duże pofałdowanie terenu. Trasa o dużych walorach widokowych i dużym stopniu trudności z możliwością skracania trasy, łagodnymi zjazdami. W większości prowadzi zalesionymi obszarami parku krajobrazowego (najwyższy szczyt widokowy 534 m n.p.m.

Na trasie: Unikatowa aleja lipowa w Burzynie, gospodarstwa agroturystyczne, starodrzewie kompleksów leśnych, teren obfitujący w grzyby. Bacówka punkt gastronomiczny, latarnia lądowa (kapliczka słupowa), punkty widokowe, węzły tras rowerowych i szlaków pieszych.

  • Najlepsza małopolska strona internetowa w kategorii SOŁECTWO
  • Szkoła Podstawowa

  • LKS Biała Lubaszowa

  • Kategorie